KEDİ VE KÖPEKLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

     Çoğu kez göz ardı edilen ve gözden kaçan konulardan biri de ağız ve diş hastalıklarıdır.

      2 yaşın üstünde olan kedi ve köpeklerin %80-85 ‘inde farklı derecelerde diş eti hastalıkları (periodontitis) tespit edilmiştir.

      Kedi ve köpeklerin tükürük ph ‘sının alkali olması plak ve tartar oluşumunun çürükten daha fazla oluşmasına sebebiyet verir.  Sadece yumuşak gıdayla beslenen özellikle diş dizilimlerinde bozukluklar olan küçük ırk köpeklerde plak ve diş  taşı oluşumuna daha sık rastlamaktayız.

    Ağız içerisinde bulunan ve diş etlerini etkileyen bakteriler periodontal hastalığın ilk safhası olan diş eti yangısına ( gingivit) sebep olur. Bakteriler salyayla birleşip plaklara dönüşürler. Bunlar da dişlere yapışıp tartara sebep olular. Dişetlerinde yangı,şişme, enfeksiyona yol açar.

Eğer müdehale edilmezse dişler çürür ve düşer. Ağız içinde ilerleyen enfeksiyon kan yoluyla kalp, böbrek gibi organlara kadar ulaşıp hayvanın ölümüne bile yol açabilir.

   Ağız ve diş sağlığının  bozulduğunun ilk belirtileri;nefesin kötü kokması, diş etlerinde kızarıklık, kanama, tek taraflı çiğneme, yemek yerken ağızdan mama dökülmesi,iştah kaybı, sert yiyecekleri yemekten kaçınma olabilir.  Kedi veya köpeğinizde bu belirtilerden bir veya birkaçını görüyorsanız mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

    Belli zaman aralıklarıyla dişlerin mekanik temizliğinin sağlanması, ağızda artan toplam bakteri yükünün azaltılmasına yönelik uygulamalar yapılması uygun olmaktadır. Unutmayalım ki; düzenli yapılan ağız bakımı ile kedi ve köpeklerin ömrünün 2-5 yıl uzadığı bilinmektedir.

KEDİ VE KÖPEKLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI